Fontane starega Splita
Autor: Ksenija Perišić, 29. 5. 2014.

Još u doba starog Dioklecijana fontana s tekućom vodom  predstavljala je:

• simbol carske moći
  • ponos inžinjerskog savladavanja prirode
  • ali i potrebu cara da se u stvaranju nadmeće sa svojim božanskim roditeljem Jupiterom
  • u kasnijoj ranokršćanskoj simbolici voda je predstavljala Krista kao izvor vječnog života

NAJSTARIJA SPLITSKA FONTANA

– Dioklecijanova – 4. st.

FONTANA NA ŠPERUNU

• Izgrađena 1880.
  • Jedna od 25 fontana izgrađenih povodom otvaranja Dioklecijanovog vodovoda
  • Srušena pri savezničkom bombardiranju Splita 1944.
  • Dolazeći po vodu, djevojke su korteđavale s momcima, olajavale po domaću i napajale žedne životinje

FONTANA U ĐARDINU                            PIRJA U MARMONTOVOJ

BAJAMONTUŠA                                     FONTANA NA OBALI KNEZA DOMAGOJA

BAJAMONTUŠA - Fašisti su za vrijeme okupacije Splita 1941.-1943. prepoznali liktorski svežanj kao simbol fašizma i zbog toga  su je komunisti uništili dinamitom 1947.g.

1948.g. na mjestu srušene fontane postavljen je okrugli bazen s vodoskokom- projekt ing. arh. Milorada Družeića

ZAKLJUČAK - Ljudski postupci, neobrazovanost, zanemarivanje  spomeničke baštine, vandalističko ponašanje (uništavanje grafitima, otpatci u fontanama....) i nedostatak osjećaja za očuvanje kulturne baštine fontana problem su današnjeg Splita.

Uloga građana Splita u očuvanju povijesne,  umjetničke i kulturne vrijednosti fontana je   ključna za očuvanje našeg identiteta.

Učenici 7.a i 7.b raz. i Zdenka Biliškov, prof. povijesti