DABAR 2017.

"I mi jedemo odgovorno!"

« Rujan 2018 »

Povijesna retrospektiva

Krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća počelo je intenzivno naseljavanje gradskog područja Visoke. U 1969. godini napravljena je dvoučionična škola koja je radila u sastavu OŠ Split 3. Škola je radila u četiri smjene. Tu se održavala nastava za učenike od I - IV razreda. Učenici viših razreda pohađali su nastavu u OŠ Poišan, OŠ Blatine,  OŠ Split 3 i OŠ Trstenik.

Osnovna škola Visoka  je osnovana 1. studenoga 1984.godine.

U školskoj godini 1985./86. škola je počela samostalno djelovati na nekoliko lokacija. Jedan odjel prvog razreda pohađali su nastavu u OŠ Sućidar. Učenici dva prva razreda, dva druga razreda  i dva treća razreda su pohađali nastavu u staroj zgradi – danas dječji vrtić. Učenici četvrtih razreda i petih razreda su pohađali nastavu u OŠ Trstenik. Učenici šestih razreda su pohađali nastavu u OŠ Mertojak. Dakle, škola je imala 409 učenika raspoređenih u 14 odjela.  Dana 24. ožujka 1986. godine započeli su radovi na izgradnji današnje školske zgrade.

U školskoj godini 1986./87. učenici pohađaju nastavu na četiri lokacije kao i u prošloj školskoj godini. Nastavu pohađa 522 učenika raspoređenih u  razrednih odjela. Iako se radi u teškim uvjetima učenici postižu zapažene rezultate.

Pri gradnji škole javljaju se mnogobrojni problemi  s vodom, kanalizacijom, električnom energijom, ali unatoč svim problemima  9. rujna 1987. godine otvorena je nova školska zgrada.

Redovita nastava u današnjoj školskoj zgradi započela je 11. rujna 1987.

Školu su pohađala 882 učenika raspoređeni u 27 odjela. U školi je  radilo 49 zaposlenika.

U školskoj godini 1988./89. zasađene su prve masline u školskom vrtu. Danas je to lijep maslinik .

Učenici su postizali zapažene rezultate na školskim natjecanjima : sportski rezultati, lidrano, kemija, fizika, matematika, "Vjeronaučna olimpijada" itd. Škola je iznjedrila niz uspješnih intelektualaca, poslovnih ljudi i uspješnih športaša.

Školu su pohodili pisci: Anto Gardaš,  Matko Marušić, Božidar Prosenjak , Zlatko Krilić i Branka Primorac.

U školskoj godini 1998./99. godini napravljeno je školsko igralište. Krajem prosinca  2004. godine položen je kamen temeljac za športsku dvoranu, koja je otvorena 12. svibnja 2005. godine.

Danas nastavu pohađa 563. učenika raspoređenih u 23. odjela. U razrednoj nastavi radi 13. učitelja, a u predmetnoj 23. učitelja. Engleski jezik je uveden od 1. razreda ("rano učenje"), a njemački i talijanski kao izborna nastavao za učenike viših razreda. Osim vjeronauka od 5. do 8. razreda imamo izborne predmete iz: informatike, tehničkog crtanja, kemije, likovne kulture, zemljopisa i biologije. Škola ima školsku zadrugu "Vrutak", u sklopu koje je maslinarska sekcija, keramička sekcija i cvjećarstvo. U školi djeluje školski zbor. U okviru izvannastavnih aktivnosti imamo foto sekciju, promet, školski sportski klub, likovnu sekciju , literarno - recitatorsku sekciju i prvu pomoć.
         Škola je uključena u projekt UNICEFA "Stop nasilju među djecom". U okviru projekta bavili smo se ekologijom, glumom, imali likovne radionice, literarne radionice i puno, puno toga i poslali, a i sami shvatili jasnu poruku da nasilje čini štetu počiniocima, drugima, zajednici i da škola progovara nasilju NE.