Zbog Covid situacije mobilnosti nisu moguće, unatoč svemu održali smo neformalni virtualni susret među učenicima zemalja koji sudjeluju u Erasmus+ projektu.
Učenici svih zemalja sudionika predstavili su svoje aktivnosti u okviru ODRŽIVOG RAZVOJA koje su proveli uspjeli provesti tijekom ove godine. Projekte u našoj školi predstavljali su učenici: Duje Mijić, Ante Aračić, Mia Filipović, Marijeta Maras, Mia Bašić i Ema Vidović
učiteljica Ksenija Perišić
psihologica Vesna Tudor Pavičić
Ujedinjeni narodi i druge međunarodne institucije obilježavaju Dan nulte tolerancije diskriminacije 1. ožujka svake godine.
Kroz školski Erasmus+ projekt SDG-able school i mi smo obilježili taj dan. Obuhvatili smo dva cilja projekta: Jednakost spolova i Smanjenje nejednakosti.
Dan nulte diskriminacije 2021. ima za cilj istaknuti hitnu potrebu za poduzimanjem koraka kako bi se okončale nejednakosti oko dohotka, spola, dobi, zdravstvenog stanja, zanimanja, invaliditeta, seksualne orijentacije, rase, klase i etničke pripadnosti.
Naši su učenici 5. i 7. razreda zajedno sa školskim kolegama i razrednicama obilježili ovaj datum različitim radionicama. Na kraju su napravili nekoliko plakata, crteža i prezentacija na temu kako zaustaviti diskriminaciju i stereotipe.
Drugi dan su susret vodile psihologinja Vesna Tudor Pavičić i učiteljica Ksenija Perišić. Učilo se o globalnim ciljevima projekta, prezentiralo loga svake države te igrali kvizevi kako bi se na zabavan način utvrdilo znanje. Na kraju dana nije nedostajalo pjesme i plesa.
S pjesmom su započeli kao i uvijek veseli i rasplesani španjolci, a susret smo završili pjesmom i uživo izvedbom naše Zlate Jurišić! Veselimo se novim susretima!!!
učiteljica Ksenija Perišić
pedagogica Vesna Tudor Pavičić
Iako zbog Covid situacije mobilnosti nisu moguće, to nas nije spriječilo da se održi neformalni virtualni susret među učenicima zemalja koji sudjeluju u Erasmus+ projektu. Dva dana u kojima su, za ovaj virtualni susret, sudjelovali učenici 6.b i 8.b razreda.
Prvi dan susret su koordinirale psihologinja Vesna Tudor Pavičić, pedagoginja Mara Marasović i učiteljica Marica Brzica, vjerna tehnička podrška. Tog dana naše su osmašice Katja Bilić Matešić, Marijeta Maras, Antonela Perkušić i jedan ali vrijedan Toni Luetić prezentirali našu zemlju, naš grad i našu školu te se upoznali sa zanimljivostima i ljepotama drugih zemalja: Italija, Poljska, Rumunjska, Španjolska.
učiteljica Marica Brzica
psihologica Vesna Tudor Pavičić
Sljedeći tjedan na virtualnom susretu škola partnera Erasmus+ projekta SDG-able predstavljamo čak PET naših loga koji će ući u konkurenciju za izbor loga projekta.
Vi ste glasali i odabrali ste pet najboljih loga koje su kreirali naši učenici! Zahvaljujemo na tome!
Pogledajte ih na slici dolje. Poredani su po broju dobivenih glasova!
Erasmus+ tim
U naredne dvije godine (2020.-2022.) Osnovna škola Visoka, Split ostvaruje svoje prvo školsko partnerstvo u sklopu Erasmus + KA229 projekta pod nazivom SDG-able Schools. U razvoju i pisanju projekta sa glavnim koordinatorom profesorom Corralesom te ostalim članovima nastavnog osoblja iz partner škola sudjelovala je učiteljica engleskog/njemačkog jezika Milena Smoljko. Projekt je pisan u proljeće tijekom nastave na daljinu i pandemije koronavirusa, a obavijest da je projekt odobren škola je primila početkom rujna 2020.
Partner škole u projektu su:
Španjolska (Tenerife) - IES Profesor Martín Miranda - glavni koordinator
Italija - Istituto Comprensivo Ponte u Valtellini
Rumunjska - Scoala Gimnaziala Bethausen
Poljska - Zespol Szkol w Karczmiskach
U nadolazećem periodu se planiraju i mobilnosti učenika i učitelja (5 učenika i 2 učitelja po mobilnosti) u partner zemlje.
Cilj projekta je predstavljanje Globalnih ciljeva održivog razvoja učenicima Škole i lokalnoj zajednici te razvijanje vještina kojima će se povećati učeničko razumijevanje aktualnih problema, kao i razvijanje osjećaja odgovornosti za svijet u kojem živimo i poticanje na aktivno sudjelovanje u društvu na lokalnoj i globalnoj razini.