Rethink - promisli
Kako smanjiti emisiju CO2 u gradu?
Autor: Ksenija Perišić, 25. 9. 2012.

Na prvom mjestu - voziti manje, pješačiti više, korisno je za zdravlje, novčanik i okoliš.

Koristiti javni gradski promet i bicikl.

Povećati uporabu biogoriva kao zamjeni za tradicionalna fosilna goriva – BIODIZEL.

Uvesti tzv. inteligentni saobraćaj i sisteme parking kontrole koji pomažu smanjenje emisije CO2. Ovi sistemi smanjuju saobraćajnu gužvu i zakrčenost koju stvaraju vozači pokušavajući pronaći mjesto za parkiranje (što obično obuhvaća oko 40% saobraćajne gužve u gradu).

Svaka lampa koja štedi struju i koja zamijeni standardnu sijalicu, smanjuje emisiju CO2  za pola tone tokom svog životnog vijeka. Ukoliko bi se takve sijalice koristile širom svijeta, emisija CO2 bila bi smanjena za oko 450 miliona tona godišnje.
Osnovno pravilo za uštede električne energije a sam tim i emisiju CO2 u sustavu električne rasvjete glasi: Kad ne trebaš rasvjetu, gasi je! Naime, čest je slučaj da je rasvjeta uključena u prostorima u kojima nema nikoga. U ovom slučaju ne pomaže ni ugradnja najštedljivije žarulje, jer i ona radi bez ikakve potrebe!

Danijela Jurić Kaćunić 8.c, projekt "Obnovljivi izvori energije".