Park šuma Marjan
Priča o Marjanu
Autor: Ksenija Perišić, 15. 9. 2011.

Na inicijativu Republike Hrvatske, Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 2011. Međunarodnom godinom šuma.

Mi ćemo Vam ispričati priču o šumi smještenoj u našem gradu Splitu, a zove se Marjan oli ti ga Merjan po spliski.

Marjan je brdo, poluotok i park šuma smještena na zapadnom dijelu splitskog poluotoka, a i sam čini jedan manji poluotok. Podno brda Marjan, istočno, nalazi se grad Split.

Samo brdo je visoko 178 metara, a najviši vrh mu se zove Telegrin. Ime Telegrin je dobio po tome što je na njemu u Napoleonovo doba bila stara brzojavna postaja. Marjan je nedjeljiv od Splita i splitskog poluotoka i pruža se od Marmontove ulice prema zapadu. Dužina mu je oko 3,5 km, a najveća širina 1,5 km. Sjeverna mu je strana od vapnenca, a južna od fliša u kojem dominira tupina nad kojom je nastalo plodno tlo. S južne strane na Marjanu je poluotok Sustipan.

Tea Periša 8.b