Energy - energija
Jeste li znali?
Autor: Ksenija Perišić, 21. 9. 2012.

Svi već znate da je parni stroj usavršio J.Watt i tako unaprijedio promet i industrijski razvoj, ali znate li i da je otac stroja s dvostrukim djelovanjem u kojem para slobodno struji u oba cilindra, kao i rotacijskog stroja za pogon, ali i prvog parnog indikatora koji je snimao pritisak pare u stroju?

Američka lokomotiva Tom Palčić utrkivala se 1830.g. s kočijom kuju je vukao jedan konj i konj je prvi stigao na cilj.

Prvo vozilo na samostalni pogon koje se pojavilo na ulicama bio je automobil koji je konstruirao francuski vojni inženjer Nicolas Cugnot 1770. g. Vozilo je na principu pare koja je iz velikog bakrenog kotla pokretala kotače, a kretalo se dok se ne bi potrošila para u kotlu što je trajalo oko 15. minuta. Cugnotovo parno vozilo trebalo je vući topove na bojna polja.

Cugnot nosi i titulu prvog vozača u povijesti koji je preživio automobilsku nesreću. Naime, vozilo je bilo izuzetno nestabilno zbog loše raspoređene težine, a osim toga nije imalo ni kočnice pa se nesretni Cugnot pred cijelom vojnom svitom koja je promatrala prvu vožnju- zabio u zid.

Povijesna grupa