Klokan bez granica
Autor: Mara Marasović Dundić, 17. 3. 2015.

U četvrtak, 19. ožujka 2015. godine u našoj će se Školi održati međunarodno natjecanje iz matematike "Klokan bez granica"

Početak natjecanja je u 12 sati i 30 minuta.

PRAVILA NATJECANJA

ZA SKUPINE ECOLIERS (4. i 5.razred), BENJAMINS (6.i 7.razred) i CADET (8.razred)

·        vrijeme pisanja je 75 minuta

·        rješava se 24 zadatka

·        natjecanje je pojedinačno

·        računari su zabranjeni

·        svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan točan

·        prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova

·        ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova

·        ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak

·        na početku svaki sudionik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi

·        najveći mogući broj bodova je 120

ZA SKUPINE PČELICA (2.razred) I LEPTIRIĆ (3.razred)

·        vrijeme pisanja je 60 minuta

·        rješava se samo 12 zadataka

·        natjecanje je pojedinačno

·        računari su zabranjeni

·        prva četiri pitanja nose po 3 boda, druga četiri po 4 boda, a treća četiri po 5 bodova

·        ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova

·        na početku svaki sudionik dobiva 12 bodova, kako bi se izbjegli negativni bodovi

·        najveći mogući broj bodova je 60

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

IGRA - NATJECANJE

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.