Ekološki kviz "Lijepa naša"
Autor: Mara Marasović Dundić, 6. 3. 2012.

U ponedjeljak, 5. ožujka 2012. godine Osnovna škola Visoka bila je domaćin Eko kviza „Lijepa naša“ za učenice i učenike osnovnih i srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.

U natjecanju je sudjelovalo 18 ekipa osnovnih i 2 ekipe srednjih škola naše Županije, ukupno 100 učenika koje je pripremalo 20 mentora.

Prije samog natjecateljskog dijela školski zbor kao i školska klapa "Brnistra" pjesmom su poželjeli dobrodošlicu svim sudionicima kviza. Učenike su pozdravili gdin. Ilija Krišto, predstavmik Centralnog povjerenstva, gdin. Mijo Ruščić, predsjednik Županijskog povjerenstva te ravnatelj OŠ Visoka, gdin. Luka Čović.

Natjecanje se sastojalo od pismenog dijela, prezentacije projekata i usmenog dijela za šest prvoplasiranih ekipa.

Posebno je zanimljivo bilo na prezentacijama istraživačkih eko projekata. Teme s kojima su se učenici bavili u svojim istraživanjima i projektima bile su raznolike i odnosile su se na mnoga područja zaštite i brige za okoliš: recikliranje i odlaganje otpada, pohranjivanje i odlaganje iskorištenih baterija, očuvanje tradicijskog uzgoja loze na otoku Visu,  istraživanje i očuvanje špilja na Otoku Hvaru i sl.

U kategoriji osnovnih škola pobjedu su zasluženo odnjeli učenici OŠ Mertojak. Učenici OŠ Mejaši su zauzeli 2. mjestu dok su učenici OŠ Kneza Mislava iz Kaštel Sućurca zauzeli 3. mjesto.

U kategoriji srednjih škola pobjednici su bili učenici V. gimnazije "Marko Marulić" iz Splita.

Pobjedničke ekipe u obje kategorije predstavljati će našu Županiju na državnom natjecanju - Ekološki kviz „Lijepa naša„ koji se ove godine održava u Zadru.

Fotografije s ovogodišnjeg susreta možete pogledati u fotogaleriji.