Radionica izrade stripa

17.3.2025.

RADIONICA IZRADE STRIPA

Učenici 5., 6., 7. i 8. razreda sudjelovali su u radionici crtanja stripa koja je bila raspodijeljena u dva dana, 13. i 14. ožujka, u trajanju od 6 sati.

Naše učiteljice Zdenka Biliškov, Katarina Kokan i Antonela Bakić organizirale su radionicu za darovite učenike, sudionike u projektu: „Budi glagoljaš“ za koju su pripremile sav potreban materijal i u goste pozvale stručnjaka za stripove Ivana Svagušu.

Akademski slikar Ivan Svaguša diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti, autor je brojnih strip albuma, aktivno se bavi street artom i crtanjem grafita, oslikavanjem murala, interijera i raznim ilustracijama. Sigurno vam je za oko zapeo prekrasan mural na kući Pavlović u Marmontovoj ulici u Splitu. Pod nazivom „Judita – opsada Betulije“  oslikao ga je upravo Ivan Svaguša na ogromnih 120 kvadratnih metara, zajedno sa umjetnikom Lukom Duplančićem u čast 500. obljetnice smrti Marka Marulića.

Uz zanimljive primjere i praktične zadatke ovaj svestrani umjetnik vodio nas je kroz proces stvaranja karaktera likova u stripu.

Prvi dan bio je posvećen upoznavanju s osnovama strip-crtanja. Učenici su učili kako osmisliti i nacrtati osnovne likove, razmišljati o njihovim osobinama i osjećajima te kako ih prikazati u različitim situacijama i emocijama.

Drugog dana učenici su primijenili naučeno, te su crtali svoj vlastiti strip. Svaki učenik osmislio je priču, raspored kadrova i dijaloge, a zatim sve to pretočio u svoj jedinstveni strip na temu kralja Tomislava i njegovog kraljevstva. Kroz ovaj kreativni proces poticala se maštovitost, vještine vizualnog izražavanja i samostalni rad.

Radionica je bila vrlo uspješna, a učenici su pokazali veliki interes i angažman. Mnogi su izrazili želju ponovimo sličnu radionicu.

                                                                          Zdenka Biliškov, učiteljica povijesti

Skip to content