Prisjetimo se
Rečenice iz filmova koje se pamte
Autor: Ksenija Perišić, 2. 11. 2011.

Filmovi nas fasciniraju, inspiriraju i zabavljaju, no samo neki imaju moć zavući se pod kožu generacija gledatelja, nadilazeći desetljeća i kontinente. Teško je izdvojiti najbolje od najboljih filmskih rečenica, no nekoliko koje smo izdvojili zasigurno će vas podsjetiti na najpoznatije filmske trenutke.

"Bond, James Bond." - prvi put se predstavio na filmu sada već davne 1962. godine, kada je temelje liku i djelu britanskog tajnog agenta udario Sean Connery. U narednih gotovo pola stoljeća ovu rečenicu je uz karizmatični smiješak ponovilo ukupno šest utjelovljenja Jamesa Bonda u 24 filmska pojavljivanja.

"Go ahead, make my day!" (Hajde, uljepšaj mi dan!) - Malo je onih koji nam pogledom mogu zalediti krv u žilama, a Clint Eastwood je jedan od njih. Uz ledeni pogled ispod namrštenih obrva i govor tijela koji isijava smirenu odlučnost ništa mu ne treba. No kad se udruži s dvojicom najboljih prijatelja (naravno, Smith & Wesson utjelovljen u ručni top), Prljavi Harry se pretvara u nezaustavljivu silu prirode.

"E.T. phone home" (E.T. telefonirati kući) - Svi koji su 1982. godine imali dovoljno godina da shvate što simpatični vanzemaljac pokušava, plakali su kada je to i priopćio na svom nepravilnom i nespretno sročenom engleskom. Plakali su i kada je umirao, kada je odlazio i opraštao se s Billyjem… Uglavnom, puno se plakalo tijekom filma.

Klik na više.

"I'll be back!" (Vratit ću se!) - I vratio se. Nakon originalnog „Terminatora“ Jamesa Camerona još dva puta, iako oba puta kao pozitivac. Brojne kino i internetske ankete pokazale su jednake rezultate – „I'll be back“ je rečenica koja je jednoglasno izabrana za najviše citiranu rečenicu u povijesti kinematografije. Samoj rečenici je na popularnosti doprinio i Arniejev kvrgavi naglasak, a danas vjerojatno ne postoji osoba koja bar jednom nije u šali imitirala zloguku prijetnju ubojitog kiborga

„You talkin to me?" (Meni govoriš?) - U filmu Martina Scorsesea "Taksist" Robert de Niro glumi čovjeka iz naroda koji je proživio vijetnamski rat. Odbačen od društva, svoj kruh zarađuje noću za volanom taksija te postaje antiheroj svog vremena.

Izvor: www.tportal.hr