2011-09-25 23:47:52

Priča o legendarnom "Starom placu"

 

Prije osnutka Hajduka taj prostor smješten uz staru Gradsku plinaru bio je isključivo vježbalište bivše austrougarske vojske.

Stari Splićani upravo zbog toga nazivali su ga Krajeva njiva (u splitskom žargonu ne kaže se kralj nego kraj).

Nije bilo tribina pa su za gledaoce na sjevernoj i južnoj strani postavljane bačve od piva, a na njih daska.

Nešto kasnije ta su sjedišta "modernizirana", pa su se iz obližnjih restorana, kavana, gostionica, pa i kuća posuđivale prave stolice.

Klik na više!

 Po završetku rata 1949. godine, počeli su zamašni radovi na preuređenju Starog placa. U prvom redu teren je iako još ne travnat, dobio drenažu, sagrađenu su drvene tribine, na zapadu sa 1400 mjesta. Deset godina kasnije pjeskoviti teren zamijenjen je travom, a dosta kasnije sagrađenu su montažne tribine i na istoku.

Prvi gol na Starom placu za Hajduk je postigao Šime Raunig, 11. lipnja 1911. godine, protiv Calca, a posljednji Mišo Krstičević, 5. rujna 1979. godine u prvenstvenom derbiju sa zagrebačkim Dinamom.

NESVAKIDAŠNJI ŠPORTSKI DOGAĐAJ NA STAROM PLACU, 1912. godine

Malo je poznato da je jednom sa legendarnog Starog placa, za potrebe Hajduka uzletio avion. A još manje da je udario u stoljetnu murvu!

Zbio se taj nesvakidašnji događaj nekoliko dana nakon što su se na Starom placu susreli nogometaši Hajduka i sarajevskog Osmana (8. travnja 1912. godine).

S ovim izgledom Stari plac, ostao je sve do 1979. godine.

Tomislav Vrgoč 7.c


Osnovna škola Visoka Split