Čudnovato, ali istinito
Autor: Marina Kekez, 29. 10. 2011.

• Zrake sunca koje ulaze u hram Ramzesa II. U Abu – Simbelu kroz posebne otvore usmjerene su na način da obasjaju četiri kipa u svetištu, ali samo dva puta na godinu.
  • Egipatski su lovci lovili na način da su ptice u močvarama gađali štapom nakon što bi ih njihov dresirani mačak potjerao s trske papirusa.
  • Stari su Egipćani smatrali da su sve životinje, pogotovo mačke, ali i telad i krokodili božji glasnici i zato su ih balzamirali.
  •  U velikom broju starih egipatskih grobnica pronađene su mumificirane mačke koje su u 19. stoljeću u Engleskoj koristili kao vrtno gnojivo.
  •  Riječ Feničanin potječe od grčke riječi „phoinix“ što znači grimizno, crveno, jer je trgovački uspjeh Feničana ovisio o njihovoj sposobnosti da iz volaka, morskih mekušaca dobiju prekrasnu grimiznu boju koja je stoljećima smatrana kao simbol prestiža na Mediteranu.

Klik na više

• Etrušćani su boje dobivali iz stijena i minerala. Iz krede su izvlačili bijelu boju, iz ugljena crnu, a iz oksidiranog željeza crvenu.
  •  „Italos“ na grčkome jeziku znači tele. Budući da su Rimljani plaćali u teladi, „zemlja teladi“ je postala Italija.
  • Stari su Rimljani vjerovali kako duhovi pokojnika prelaze rijeku Stiks  kako bi ušli u zagrobni život. Zbog toga bi u usta pokojnika uvijek stavljali po jednu kovanicu kako bi mu platili prijevoz preko rijeke.
  • Svi znamo kako su se Rimljani zabavljali borbama gladijatora i divljih životinja, ali ta vrsta zabave istrijebila je lavove u Mezopotamiji i nosoroge u Sjevernoj Africi. Rimljani su također uvozili i vukove iz Irske i medvjede iz Škotske.Tako znamo da je u rimskoj areni za vrijeme igara u samo deset dana, jednom zgodom, ubijeno 9000. životinja.
  • Stari Dioklecijan poslao je u 4.st. svoje činovnike da izbroje stanovnike u njegovim provincijama. Popis stanovništva bio je vrlo detaljan. Obuhvatio je sve stanovnike, ali i stoku te čak i broj stabala maslina!