Reduce - uštedi
Ali, voda curi na sve strane!
Autor: Ksenija Perišić, 14. 9. 2012.

Od Jadra do špina gubi se 50 posto vode.

U Hrvatskoj se na jedan zahvaćeni prostorni metar vode u distribuciji prosječno izgubi oko 46 posto ove tekućine, a u Splitsko-dalmatinskoj županiji čak 51 posto. Tim postotkom naša se županija svrstala na četvrto mjesto, iza Zadarske, Šibensko-kninske i Karlovačke županije.

Hrvatska je peta zemlja u Europi po svojim vodnim rezervama, no čini se da to, bogom dano blago ne znamo cijeniti, jer se čak 40% vode izgubi kroz mnogobrojne pore u gradskom vodovodu.

Voda curi na sve strane: DOTRAJALA INFRASTRUKTURA PROLIJEVA POLOVICU ZAHVAĆENE TEKUĆINE, VODA se rasipa u domaćinstvima, VODA se krade, VODA se ne reciklira itd.

PREDLAŽEMO:

• Uvođenje tehnologije za praćenje i analiziranje podataka širom sistema, kao što su računala, softveri baze podataka itd.
  • Instaliranje sistema za mjerenje i nadzor po domaćinstvima i poduzećima
  • Ponovno korištenje vode u industriji
  • Razvrstavanje korisnika vode po kategorijama (domaćinstva, bolnice, škole, poduzeća..
  • Nadzor potrošača i uspoređivanje efikasnosti potrošnje vode istih ustanova (npr. škola)
  • Propaganda na radiju, televiziji i u novinama
  • Propagandni materijal za školske predmete npr. tehničku kulturu, biologiju, prirodu
  • Uključivanje savjeta za efikasno korištenje vode u račun za vodu.
  • Recikliranje vode – može biti jeftinije nego transportiranje na velike udaljenosti (otoci)
  • Postepena zamjena dotrajalih glavnih vodovodnih cijevi i ventila

Učenici 6.a i 6.b razreda u sklopu projekta  "Rijeka Jadro koja napaja Split" napisali su i podjelili letke sa savjetima "Kako uštedjeti vodu kod kuće".

Učenici 8.a i 8.b napisali su i podijelili letke "Kako očuvati kvalitetu naših voda" (sadržaj letka - pod opširnije).

KAKO UŠTEDJETI VODU KOD KUĆE

• Prilikom pranja zubiju nemojte puštati vodu da teče.
  • Istuširatje se umjesto kupanja.
  • Nemojte se dugo tuširati - 5 minuta je dovoljno.
  • Ako se već i kupate, kadu napunite samo do pola.
  • Ukoliko možete, prilikom ispiranja WC školjke, iskoristite samo polovicu vode u vodokotliću.
  • Ukoliko imate stari tip vodokotlića, stavite u njega neki predmet koji će ispuniti volumen prostora npr. plastičnu bocu od coca-cole, ostati će manje prostora za vodu, koju ćemo na taj način uštedjeti.
  • Prilikom kupovine novog kotlića, kupite onaj efikasniji i štedljiviji.
  • Posuđe operite ručno kad god je to moguće. Perite ga u sudoperu, a ne pod mlazom vode.
  • Perilicu posuđa napunite do kraja prije puštanja u pogon.
  • Koristite ciklus potrošnje vode koji je efektivan.
  • Prilikom kupovine perilice odaberite model koji ima najveći stupanj iskoristivosti vode.
  • Voće i povrće operite u zdjeli, a ne pod mlazom vode.
  • Hranu nemojte odmrzavati pod mlazom vode.
  • Perilicu rublja koristite samo kad je do kraja napunjena
  • Prilikom pranja automobila koristiti kantu i spužvu, a ne mlaz tekuće vode.
  • Provjerite sve slavine propuštaju li. Popravkom takvih slavina štedimo velike količine i vode, ali i novaca.

KAKO SAČUVATI KVALITETU NAŠIH VODA

Nije bitno samo smanjiti potrošnju vode, već je bitno i očuvati kvalitetu. Ukoliko poštujemo nekoliko jednostavnih uputa, očuvat ćemo našu vodu čistom:

•Ne izlijevati kuhinjske masnoće i ulja u sudopere ili WC-e.
•Koristiti biorazgradive deterdžente i deterdžente bez fosfata.
•Ne ispirati ostatke hrane u sudoper, nego ih baciti u posudu za kompostni otpad.
•Koristiti nebijeljeni toaletni papir.
•Ne ispuštati ostatke boja u kanalizaciju.
•Ne koristiti WC kao kantu za smeće
•Što je moguće više smanjiti upotrebu pesticida i umjetnih gnojiva i zamijeniti ih kompostnom zemljom.
•Lišće i prljavštinu ne bacati u kanalizacijske otvore.