Škole u EU
Autor: Ksenija Perišić, 11. 12. 2011.

EU ujedinjuje mnogo različitih zemalja, ali to ujedinjavanje ne znači i stvaranje jedinstvene škole. Naime, svaka članica zadržava svoj školski sustav.
Tako u različitim zemljama članicama školsko obrazovanje funkcionira na različite načine:
- Mali Nijemci i Danci idu u školu samo prije podne jer se popodne bave izvanškolskim aktivnostima; ali isto tako su njihovi praznici kraći.
- U zemljama kao što su Njemačka, Austrija, Belgija, Luksemburg i Nizozemska morate se već s 10 ili 12 godina polako usmjeriti i odlučiti za svoje buduće zanimanje; dok se u drugim zemljama (Francuska, Španjolska, Italija...) za taj korak čeka do 14. ili 16. godine.
I ocjenjivanje je u svakoj članici drukčije: npr. u Španjolskoj se ocjene protežu od 5 do 10, gdje je 10 najbolji rezultat, u Francuskoj od 1 do 20 (20 je najbolje), u Njemačkoj od 5 do 1 (ali je za razliku od Hrvatske ondje  najbolje dobiti 1).
Ni vrijeme provedeno u školi nije jednako: najviše sati na godinu u školskim klupama provedu maleni Nizozemci (1 000 sati), a iza njih su Talijani, Englezi i Luksemburžani s 900 te Francuzi s 850 sati.
Unatoč svim različitostima, EU podupire razmjene među mladim Europljanima, stoga u tu svrhu služi i obrazovni program Comenius.